Moravskoslezský kraj a Ministerstvo životního prostředí připravilo na polovinu června další kolo KOTLÍKOVÉ DOTACE.
Pozvánka - Kotlíková dotace pro Klimkovice!
Zveme všechny zájemce o dotaci na nový kotel !!!
Žádosti o dotace se budou podávat už od 15.6.2012, proto se přijďte informovat!
Na setkání bude možno získat všechny potřebné formuláře a společně je vyplnit pod vedením pracovníka krajského úřadu.
Příslib úvěru od města Klimkovic budou garantovat zástupci města Klimkovice.
K dispozici bude odborný poradce, který představí vhodné typy kotlů a jejich instalaci.
Setkání se uskuteční v pondělí 11.6.2012 v 17:00 v zasedací místnosti MěÚ (2. patro zámku)
Zlepšeme společně ovzduší v našem lázeňském městě ještě letos!
Za Radu města Klimkovic Ing. Jakub Unucka
Za Komisi Životního prostředí Vladimír Rimmel
V Moravskoslezském kraji je 55 000 domácností, které vytápí svá obydlí kotli na tuhá paliva. Jedná se o zhruba 10 % všech domácností.
Oněch 10 % domácností se ale podílí celou 1/3 na celkových emisích v kraji. Zbytek tvoří zejména velké zdroje znečištění (průmyslové podniky a teplárny) a doprava. V menších obcích bude tento poměr ještě větší a mimo období inverze většina znečištění pochází z domácích kotlů. Všechna čísla o vypouštěných emisích se navíc vztahují k ustálenému, správně vedenému provozu domácího kotle. Fáze zatápění a dohořívání je ale výrazně horší, množství emisí je vyšší. Rovněž u spalování dřeva panují mylné předsudky. Spálené čerstvé dřevo (v prvním roce od pokácení) je z hlediska emisí asi 700x horší, než správně spálené hnědé uhlí. A hromad s čerstvým dřevem, jakož i domácí spalování ořezu ze zahrad v Klimkovicích rovněž přibývá.
Je zřejmé, že oněch 10 % domácností si kotel ze svých prostředků vyměnit nemůže. Kdo chtěl, už přešel na plyn nebo jiný druh vytápění, který umožní automatickou regulaci a tolik nezatěžuje životní prostředí. Ti, co si zatím starý kotel ponechali, zčásti nechtějí přejít na plyn nebo elektřinu, protože mají strach ze zvyšující se ceny média. Pro většinu z nich je ale limitujících oněch zhruba 100 000 Kč na výměnu kotle za modernější. Ať už to jsou důchodci nebo mladé rodiny bydlící ve starším domku.
Právě pro ně je nabídka kotlíkové dotace 60 000 Kč možným řešením. Pokud se k tomu přidá i bezúročná půjčka od města a úspora 1/3 uhlí, nebude je to stát prakticky ani korunu a přesto budou mít nový automatický kotel s vysokým komfortem obsluhy a vytápění.
Proč nový kotel?
Nejpozději v roce 2022 (za deset let) budou muset mít automatický kotel 3. emisní třídy všechny domácnosti. Kdo jej mít nebude a bude přistižen, jak topí v tom starém, dostane opravdu, ale opravdu vysokou pokutu. Je to situace srovnatelná s automobily. Kdo nemá platnou technickou prohlídku, vyjet na silnici sice může, ale jen do první silniční kontroly. Pak musí auto odstavit a dostane velmi vysokou pokutu. Stejně to bude fungovat s kotli. Myslet si, že se někomu podaří uniknout a topit „potají“ ve starém kotli je bláhové. Pokud se o to pokusí, dostane pokutu, bude mrznout a nový kotel si stejně bude muset koupit.
Proč do toho jít?
1. Do roku 2022 si stejně lepší kotel musíte pořídit, v tom starém pak už stejně nebudete moci topit.
2. Nikdo Vás nenutí změnit typ paliva, kdo topí hnědým uhlím, může topit i nadále, stejně jako černým uhlím, koksem nebo dřevem. Nic se pro Vás nemění.
3. Automatický kotel má o 1/3 menší spotřebu uhlí. Při ročních nákladech 15 000Kč za uhlí tedy ušetříte ročně cca 5 000 Kč ročně. A cena uhlí bude stoupat. A kotel má životnost v řádu desítek let. Takže se to z hlediska peněz jednoznačně vyplatí.
4. Automatický kotel hoří prakticky pořád, takže nemusíte chodit přikládat tak často. To ušetří Váš čas a peníze a Vašim sousedům asi 95 % těch nejhorších „čmoudů“, které se z Vašeho stávajícího kotle linou při zatápění a dohořívání.
5. Vytápění Vašeho domu bude velmi komfortní a účinnější. Teplota bude stálejší a trvalejší. Některé automatické kotle umožňují komfortní dálkové ovládání.
6. Naše obce budou čistější, děti budou zdravější a i během zimy budeme všichni moci chodit na procházky.
Prosíme proto všechny občany, kteří používají kotel na tuhá paliva, aby o nabídce přemýšleli a využili ji. Čistější a zdravější obec je našim společným cílem. Zejména naše děti a jejich maminky Vám budou vděčné!
KATEGORIE - Archiv aktualit, Z činnosti osadního výboruKvěten 29th, 2012